Historia spawalnictwa

Spawanie towarzyszy nam w życiu codziennym niemal na każdym kroku, musimy mieć świadomość, że niemal wszystkie elementy jakie nas otaczają są połączone za pomocą różnego rodzaju urządzeń przygotowanych za pomocą usług spawalniczych.

Musimy mieć jednak świadomość, że spawanie jako zjawisko zgrzewania kowalskiego lub ogniskowego było obecne jeszcze w czasach starożytnych oraz średniowiecznych, wtedy po mocnym rozgrzaniu elementy można było w plastyczny sposób układać i następnie skuwać. Pierwsze zapiski o zgrzewaniu ogniskowym datowane są jeszcze na okres przedhistoryczny. Natomiast już w starożytności znano takie pierwiastki jak cyna czy ołów były znane już w starożytności i za pomocą cyny lutowano, a ołowiu właśnie spawano. Natomiast do szerszego użytku metoda spawania ogniskowego doszła w momencie, kiedy zaczęto produkować broń i narzędzia rzemieślnicze. W średniowieczu zjawisko spawania używano także do produkcji chociażby biżuterii.

Taki rodzaj spawania używany był aż do końca dziewiętnastego wieku, wtedy to zaczęto używać metody spawania gazowego i elektrycznego, które obecnie są bardzo powszechne w usługach spawalniczych u klienta w Poznaniu. Do powstawania coraz nowszej technologii spawalnictwa przysługiwali się kolejni wybitni naukowcy, którzy badali między innymi karbid, acetylen, aceton oraz tlenu, w efekcie Charles Picard mógł skonstruować pierwszy palnik, który zawierał w sobie acetylen oraz tlen, który umożliwiał właśnie spawanie metodą gazową. Naukowiec udoskonalił swoje dzieło i światło dzienne ujrzał jego palni, który służył do cięcia stali, w którym żelazo było spalane strumieniem oddzielonego tlenu.

To jednak nie był koniec nowych technologii, które wypłynęły na wody spawalnicze i które do dziś kształtują usługi spawalnicze. Jeszcze w dziewiętnastym wieku powstała metoda spawania termicznego, w którym zachodzi specjalna reakcja chemiczna, która wydziela ciepło poprzez redukcję tlenków żelaza przez aluminium. W wyniku tej reakcji chemiczne tworzy się żelazo, które jest w formie płynnej, a które służy w tym momencie jako spoiwo.

Obecne metody spawania oferują całą gamę rodzajów metod dostępnych w usługach spawalniczych u klienta w Poznaniu, jednak musimy pamiętać, że to cały czas rozwijająca się technologia. Jeszcze nie tak dawno wynaleziono nową metodę łączenia i cięcia metalu, która bazuje na cieple łuku plazmowego, laseru czy też energii wiązki elektronów. Technologia rozwija się bardzo szybko, bo zapotrzebowanie na coraz lepsze i szybsze metody jest bardzo duże, a to ze względu na ciągły i szybki rozwój cywilizacyjny.