Spawanie metodą MMA – opis

Spawanie w Poznaniu to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie tylko dopiero co się budują, ale też dla tych, co po prostu potrzebują coś zespawać jakąkolwiek metodą, usługi spawalnicze u klienta w Poznaniu to korzystna oferta dla najbardziej zapracowanych osób.

Jedną z metod jaką stosuje się podczas spawania u klienta w Poznaniu jest spawanie elektrodą otuloną, tak zwaną metodą MMA, która z angielskiego oznacza Manual Arc Welding. Jest to rodzaj metody spawania łukowego, a więc jest to jedna z najstarszych możliwych metod spawania.

Jak sama nazwa wskazuje w metodzie MMA wykorzystywana jest elektroda otulona, w której znajdziemy metalowy rdzeń, wokół którego znajduje się sprasowana otulina. Łuk elektryczny tworzony jest tutaj pomiędzy końcówką elektrody, a materiałem, który aktualnie spawamy.

Właśnie w ten sposób powstaje spoina, poprzez dotyk elektrody z materiałem spawanym, elektroda pod wpływem temperatury topi się i poprzez łuk dostaje się do spawanego materiału, niezależnie czy to stal czy inny metal. Cały czas podczas tego zjawiska elektroda jest powoli przesuwana w kierunku materiału spawanego, aby utrzymywać cały czas łuk, mniej więcej o takiej samej długości. W tym samym czasie otulina z elektrody wydziela wokół siebie różnego rodzaju gazy, które ochraniają metal w stanie płynnym przed wpływem otoczenia, następnie otulina po zakrzepnięciu wytwarza żużel, który również pełni funkcje ochronne materiału.  Żużel ten w późniejszym czasie, już po ułożeniu ściegu, musi zostać usunięty.

Co jest ważne podczas używania tej metody? Usługi spawalnicze u klienta w Poznaniu posiadają też wysokiej jakości wykwalifikowanych pracowników, a jest to niezwykle ważne w tej metodzie spawania MMA, gdyż tutaj długość elektrody nie pozostaje stała, a wręcz przeciwnie, spawacz musi posiadać bardzo wysokie umiejętności, gdyż musi cały czas sterować i przesuwać elektrodę w kierunku elementu, który aktualnie jest spawany.

Do najważniejszy zalet metody MMA na pewno należą możliwości spawania niemal każdego rodzaju czy gatunku metali, ale także stopów, zarówno niestopowych jak i stopowych, żeliwnych, także nikiel czy miedź. Dzięki MMA można również spawać niemal w każdych warunkach i w każdej możliwej pozycji i to bardzo cienkie elementy, ale też i grube. Elementy spawania metodą MMA są też łatwe w obsłudze, a także bardzo mobilne. Minusem na pewno będzie wydajność i czas, jaki potrzebny jest do tej metody. Ważne tutaj będą same umiejętności spawacza, minusem będzie też konieczność usuwania żużlu oraz dość spore wydzielanie się gazów podczas spawania.